Anunț: Programul liturgic din Săptămâna Mare la Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca

Publicat pe: 14 aprilie 2022|Secțiunea: Anunţuri|

Programul liturgic din Săptămâna Mare
la Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla anunță programul liturgic din Săptămâna Mare 18-23 aprilie 2022 la Catedrala episcopală „Schimbarea la Față” (B-dul Eroilor, nr. 10, Cluj-Napoca).

Săptămâna Mare, ultima dintre cele șapte săptămâni ale Postului Paștilor, denumită și Săptămâna Sfintelor Patimi, Paștile Crucii sau Paștile suferinței Domnului, reprezintă timpul de har în care credincioșii sunt invitați să își intensifice rugăciunea și postul, să își spovedească păcatele, să îl însoțească pe Domnul Isus Cristos pe drumul Patimilor Sale, pregătindu-se astfel pentru mărita Sărbătoare a Învierii.

În această perioadă, dintre Florii și Paști, programul liturgic din biserici și mănăstiri și, la fel, programul din Catedrala greco-catolică din Cluj-Napoca include, zilnic, devoțiunea „Calea Crucii” și Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite, apoi, Denia celor 12 Evanghelii ale Patimilor Domnului (în Joia Mare) și Prohodul Domnului (în Vinerea Mare). Sunt oficii de mare profunzime spirituală ce fac pomenirea Patimilor și Răstignirii Mântuitorului.

Zilnic, în Catedrala „Schimbarea la Față” celebrările vor fi însoțite de rugăciunea și cântările studenților Seminarului Teologic eparhial „Sf. Ioan Evanghelistul”, de cuvintele de învățătură ale preoților slujitori în Catedrală, ale unor preoți din Curia eparhială, iar la celebrările principale ale Săptămânii Mari, din Joia Mare, Vinerea Mare și din Sâmbăta Mare, Preasfințitul Claudiu, Păstorul Eparhiei de Cluj-Gherla, va conduce rugăciunea și va vesti cuvântul lui Dumnezeu.

Credincioșii sunt invitați în aceste zile să se oprească din activitățile zilnice pentru a veni în fața Sfântului Altar, pentru a se regăsi astfel în prezența Mântuitorului. Pregătiți spiritual, la Utrenia Învierii din seara de 23 aprilie 2022, de la ora 21, își vor putea uni glasurile în cântarea de învingere: „Hristos a înviat din morți cu moartea pe moarte călcând și celor din morminte viață dăruindu-le!”

Oficiile Liturgice în Săptămâna Mare
18-23 aprilie 2022
Catedrala „Schimbarea la Față”

Sfânta și Marea Luni, 18 aprilie
ora 9.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
Cuvânt de învățătură: Pr. Ovidiu Ivan

ora 16.15 Rugăciunea Rozariului
ora 17.00 Devoțiunea Calea Crucii
ora 18.00 Sfânta Liturghie a Darurilor Înainte Sfințite
Cuvânt de învățătură: Pr. Traian Radu Coste-Deak

Sfânta și Marea Marți, 19 aprilie
ora 9.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
Cuvânt de învățătură: Pr. Daniel Avram

ora 16.15 Rugăciunea Rozariului
ora 17.00 Devoțiunea Calea Crucii
ora 18.00 Sfânta Liturghie a Darurilor Înainte Sfințite
Cuvânt de învățătură: Pr. Anton Crișan

Sfânta și Marea Miercuri, 20 aprilie
ora 9.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
Cuvânt de învățătură: Pr. Teodor Lazăr

ora 16.15 Rugăciunea Rozariului
ora 17.00 Devoțiunea Calea Crucii
ora 18.00 Sfânta Liturghie a Darurilor Înainte Sfințite
Cuvânt de învățătură: Pr. Radu Tălpălariu

Sfânta și Marea Joi, 21 aprilie
ora 9.00 Vecernia cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare
Cuvânt de învățătură: Pr. Marius Cerghizan, Vicar general

ora 16.15 Rugăciunea Rozariului
ora 17.00 Devoțiunea Calea Crucii
ora 18.00 Denia celor 12 Evanghelii Patimile Domnului
Cuvânt de învățătură: Preasfințitul Părinte Claudiu
ora 20.15 Adorație Euharistică

Sfânta și Marea Vineri, 22 aprilie zi aliturgică (post și ajun)
ora 9.00 Orele Împărătești
Cuvânt de învățătură: Pr. Marius Furtună

ora 16.15 Rugăciunea Rozariului
ora 17.00 Devoțiunea Calea Crucii
ora 18.00 Prohodul Domnului nostru Isus Cristos
Cuvânt de învățătură: Preasfințitul Părinte Claudiu

Sfânta și Marea Sâmbătă, 23 aprilie
ora 9.00 Vecernia cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
Cuvânt de învățătură: Pr. Cristian Langa

ora 21.00 Utrenia Învierii Domnului nostru Isus Cristos
Cuvânt de învățătură: Preasfințitul Părinte Claudiu