Rugăciune a Episcopului și a preoților Eparhiei de Cluj-Gherla la aniversarea PF Lucian

Publicat pe: 23 mai 2023|Secțiunea: Ştiri|

Episcopul și preoții Eparhiei de Cluj-Gherla s-au rugat pentru Preafericirea Sa Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unite, la aniversarea zilei de naștere

Preafericirea Sa Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică a împlinit, la 23 mai 2023, frumoasa vârstă de 92 de ani. Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul eparhial, pr. Vasile Tofană, Vicar general, și preoții Eparhiei de Cluj-Gherla reuniți, cu ocazia Adunării generale a Asociației preoțești „Sfântul Iosif”, în capela Centrului spiritual Manresa din Cluj-Napoca, în mod providențial în această zi aniversară, au adus împreună mulțumire lui Dumnezeu și s-au rugat pentru Preafericirea Sa Lucian Cardinal Mureșan, cel de-al treilea Cardinal al Bisericii Române Unite, împreună cu Cardinalul mărturisitor Alexandru Todea și cu Fericitul Cardinal Iuliu Hossu, Episcopul martir pentru credință.

După rugăciune, Preasfinția Sa Claudiu a adresat preoților pe care îi păstorește un cuvânt de suflet, împărtășindu-le prețuirea și admirația pentru „felul în care este Cap al Bisericii, dar, în același timp, frate cu noi, felul în care a reușit întotdeauna și reușește să îmbine și fermitatea Arhiepiscopului și a Mitropolitului, a Arhiepiscopului Major, cu fraternitatea, pe care ați simțit-o și preoții au simțit-o de-a lungul anilor, la fel Episcopii în Sinod, și de care beneficiază în continuare, nu în virtutea funcției, ci prin modul în care a știut să se apropie de oameni. Și astăzi, la 92 de ani, beneficiază de o autoritate spirituală, morală, atât de mare, încât cuvântul lui este primit ca o lege, dar într-un mod plăcut, natural și spiritual de ceilalți Episcopi și de Biserică. Este un model pentru noi toți, putem să ne inspirăm cu toții din experiența sa.”

* * *

Înconjurându-l cu dragoste fiască, lăsându-se inspirați de modelul de credință pe care îl reprezintă, cu bucurie și recunoștință, Ierarhul, preoții, persoanele consacrate și toți credincioșii Eparhiei de Cluj-Gherla urează Întâistătătorului Bisericii lor: Întru mulți și binecuvântați ani, Preafericirea Voastră Lucian Cardinal Mureșan!