„Romani. Evanghelia mântuirii” – studiu biblic online

Publicat pe: 30 noiembrie 2025|Secțiunea: Ştiri|Etichete: |

În lunile octombrie și noiembrie, circa 90 de persoane, de diferite confesiuni și din diverse părți ale țării, dar și din afara ei, au participat la un studiu biblic online în organizarea Biroului pentru Evanghelizare și Cateheză al Eparhiei de Cluj-Gherla. La bază a fost programul video-catehetic „Romani. Evanghelia mântuirii”, prezentat de biblistul Andrew Swafford. Produs de Ascension, programul este descris pe AscensionPress.com ca oferind „o modalitate autentic catolică, cuprinzătoare și simplă de a înțelege tema generală a Scrisorii către Romani – mântuirea. Această carte fascinantă revelează că mântuirea nu este doar eliminarea unei condamnări; ea înseamnă intrarea în viața, moartea și Învierea lui Cristos și împărtășirea vieții Sale divine.”

Studiul biblic s-a desfășurat de-a lungul a opt săptămâni, corespunzând celor opt sesiuni ale programului. După sesiunea introductivă, celelalte sesiuni au avut în centru două, iar uneori trei capitole din Scrisoarea către Romani. În sesiunea introductivă, Andrew Swafford rezumă întreaga Scrisoare către Romani: „este o carte atât de frumoasă și înălțătoare, dificilă uneori, dar plină de satisfacții, pentru că într-adevăr reunește toată istoria mântuirii, având apogeul în Cristos. Și astfel regăsim problema profundă a păcatului, darul harului în Cristos, darul mântuirii, darul Duhului. Toate sunt reunite, căci este cu adevărat rodul matur al lui Paul. După ce a fost misionar peste un deceniu și a predicat aceste lucruri iar și iar, avem expresia matură a modului în care Paul înțelege Evanghelia și înțelege că Isus este împlinirea întregii istorii a Bibliei.”

Una dintre temele puternic subliniate în acest program este aceea a dimensiunii verticale și orizontale a Evangheliei. Dimensiunea orizontală privește familia universală, internațională, a lui Dumnezeu, „evrei și neamuri împreună în Cristos”, iar cea verticală „este darul Spiritului divin, darul vieții divine, care ne dă puterea să trăim o viață de ascultare, ascultarea credinței”. Propunându-și să ne ajute în primul rând să îl întâlnim pe Dumnezeul cel viu, biblistul și profesorul speră de asemenea „că veți fi inspirați de acest om, Paul, de acest evreu din Tars, a cărui viață a fost schimbată și a transmis Evanghelia, predicând-o în întreaga lume cunoscută. Sper să putem întâlni omul, gândirea lui, ideile lui, și să întâlnim cu adevărat Evanghelia vie, în și prin acele cuvinte sacre din Scrisoarea sa către Romani” carte care a provocat atât punctul culminant al convertirii Sf. Augustin, cât și Reforma din secolul al XVI-lea, condusă de Martin Luther. „Cartea a fost în centrul convertirilor și al controverselor de la început.”

„Scrisoarea lui Paul către Romani reprezintă o bogăție extraordinară, dar extrem de dificilă, așa cum știe toată lumea. Iar un program care să te ajute să înțelegi această minunăție este un instrument extraordinar. Pentru mine a fost un ajutor neprețuit, esențial”, a fost experiența unei clujence. „Mi-a rămas în minte ceea ce repetă des Swafford: Dumnezeu ne iubește așa cum suntem dar prea mult ca să ne lase așa. Am interiorizat mai mult faptul că această transformare nu este rezultatul eforturilor proprii, ci o lucrare pe care Domnul o săvârșește în mine prin harul Său, har cu care colaborez prin deciziile mele și primesc mântuirea pe care El deja a obținut-o pentru mine. Prin urmare, deciziile mele, care se traduc în fapte, sunt răspunsul și colaborarea în prezent la mântuire, așteptând cu credință mântuirea care va veni când mă va chema la El”, a scris la final de program o participantă din Milano.

„Pe Sf. Paul l-am îndrăgit de multă vreme, dar abia acum am ajuns să îl cunosc mai bine. După participarea la acest curs, am ajuns să văd într-o altă lumină și celelalte epistole, să le înțeleg mult mai bine”, a mărturisit un participant timișorean. Tot despre autorul scrisorii, din Spania o participantă a spus: „Despre Paul, pot să spun doar «Uau!» Ce om incredibil! Te inspiră să dorești să ai măcar o parte infimă din pasiunea, cunoașterea și mai ales iubirea lui pentru Dumnezeu. Sper să urmeze alte programe despre scrisorile lui, cred că am atins doar o mică parte din ce are Paul să ne spună. Cât despre Andrew Swafford – transmite atâta pasiune, energie și bucurie în Domnul încât îmi amintește chiar de Sf. Paul. […] Programul despre Romani a fost mult mai mult decât un studiu – o experiență care m-a atins adânc în suflet, o adevărată întâlnire cu Dumnezeu. În afară de adevărurile teologice importante am găsit că multe versete sunt repere morale reale si actuale; m-au făcut să mă opresc și să reflectez la atitudinea cu care abordez provocările vieții având prezentă certitudinea că nimic nu ne poate separa de iubirea lui Isus și că speranța în El nu dezamăgește niciodată.”