Parohia Cluj – Zorilor I

duminici și sărbători Liturghia de la ora 10, Rozariul ora 9

luni, ma, joi, sâ de la ora 9 Liturghia, ora 8 Rozariul

mi vi, de la 17 Liturghia, de la 16 Rozariul

Nume în acte: Parohia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, “Nașterea Domnului”, Cluj-Napoca.

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400342 Cluj-Napoca (CJ), str. Gh. Dima, nr. 45.

Cod fiscal: 7714694. Cod IBAN: RO57RNCB010602660572001BCR.

Parohia a fost (re)constituită în 12 aprilie 1991.

În grija pr. Ioan Copîndean, ca administrator parohial. Mai slujeşte şi pr. Ioan Ureche, ca vicar parohial, din 19 decembrie 2010.

Prim curator: Ioan Jecan. Curatori: Emil Toda, Grigore Stoian, Ioan Jecan, Magnoliu Mârza, Aurel Rus, Gheorghe Mărginean.

Cantor: Ștefan Rus. Îngrijitor: Maria Sabău. Contabil: Ovidiu Bârdea. Catehet: parohii.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Rozariul, devoțiune la Sf. Tereza a Pruncului Isus, devoțiune la Sf. Anton, devoțiune la Sf. Iosif, adorație și devoțiune la Inima lui Isus, Calea Crucii, Paraclisul, Acatistul. Se face cateheză sâmbăta la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Grup de rugăciune (Eva Botiș; 10 membri care vin sistematic).

Biserică nou construită cu hramul Nașterea Domnului.

Adresă: 400342 Cluj-Napoca (CJ), str. Gh. Dima, nr. 45.

Biserică din cărămidă. Dimensiuni: 29,50x20x13. Arhitect: Cristina Hărăguș. Ctitor(i): pr. Ioan Copândean, pr. Dionisie Olteanu. Anul terminări construcţiei: 1999. A fost sfinţită la 5 septembrie 1999 de IPS George Gutiu, IPS Lucian Mureșan.