Festivalul coral de muzică religioasă “Armonii Sacre” la Cluj-Napoca

publicat la 2 noiembrie 2006 în Ştiri

Episcopia de Cluj-Gherla organizează a III-a ediţie a Festivalului Coral de muzică religioasă “Armonii Sacre”. Prima ediţie s-a desfăşurat în anul 2003, cu ocazia Jubileului Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, care a împlinit 150 de ani de la întemeiere (prin bula papală “Ad Apostolicam Sedem” din 26 noiembrie 1853). Deoarece festivalul a fost o reuşită, reunind coruri din mai multe oraşe într-un rodnic schimb de experienţă şi a încântat publicul, înălţând sufletele spre Dumnezeu, s-a reluat în anul următor şi a devenit deja o tradiţie în cadrul Bisericii Greco-Catolice din Cluj-Napoca.

Directorul Festivalului, prof. Alexandru Suciu, ne-a comunicat că manifestarea din acest an se va desfăşura pe parcursul a trei zile, în intervalul 3 – 5 noiembrie a.c., la Catedrala “Schimbarea la Faţă”, str. Eroilor nr. 10.

În deschidere, este programat un Recital de Arii şi Lieduri din repertoriul universal al muzicii religioase, pentru ca a doua zi, Dumnezeu să fie preamărit prin cântarea corurilor din Zalău, Oradea, Târgu-Mureş, Sighetul Marmaţiei şi bineînţeles Cluj.

Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu Episcop de Cluj-Gherla, invitat să participe la momentele de armonii sacre ale festivalului, va înmâna dirijorului fiecărui cor, precum şi interpreţilor de arii şi lieduri Diploma “Armonii Sacre” pentru meritele şi contribuţia deosebită adusă pe tărâmul muzicii religioase. De asemenea, diploma va fi însoţită de câte o Arhierească Binecuvântare, izvor de lumină şi har divin pentru activitatea viitoare.

Programul complet:

Vineri, 3 noiembrie 2006 – ora 19.00 (după Sfânta Liturghie)

Recital de Arii şi Lieduri din repertoriul universal al muzicii religioase

Interpretează: – Dora Ioniţă

– Tamara Bercea

– Maria Subţirică

– Lorand Barta

La orgă: – Cornelia Suciu Cuteanu

Sâmbătă, 4 noiembrie 2006 – ora 10.30

Reuniune Corală:

Corul “Angeli” – Cluj-Napoca, dirijor Angela David

Corul “Sfânta Familie” – Zalău, dirijor Grigore Grigoruţ

Corul “Francisc Hubic” – Oradea, dirijor Irinel Băjenaru

Corul Bisericii “Adormirea Maicii Domnului” – Târgu-Mureş, dirijor Maria Sabău

Corul Bisericii “Cristos Rege” – Sighetul Marmaţiei, dirijor Rodica Gheorghiu

Corul “Magnificat” – Cluj-Napoca, dirijor Alexandru Suciu

La orgă: – Cornelia Suciu Cuteanu

Duminică, 5 noiembrie 2006 – ora 10.30

Încheierea Festivalului:

Ora 1030 – Sfânta Liturghie – răspunsurile la celebrarea liturgică vor fi date de Corul “Magnificat” al Catedralei Episcopale dirijat de Alexandru Suciu, cu participarea Corului Bisericii “Cristos Rege” – Sighetul Marmaţiei, dirijor Rodica Gheorghiu.

Viorica Sabo, redactor – Departamentul Mass-Media

Detalii şi informaţii: Prof. Alexandru Suciu, dirijor al Corului “Magnificat”, tel.0745-797331

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *