Capitlu al Surorilor Baziliene

Publicat pe: 8 februarie 2007|Secțiunea: Ştiri|

AL IV-LEA CAPITLU PROVINCIAL AL SURORILOR BAZILIENE

Surorile Baziliene Provincia „Inima Neprihănită a Sfintei Fecioare Maria” din România, sunt reunite în cel de-al IV-lea Capitlu Provincial, care se desfăşoară în două sesiuni. Prima sesiune – de alegeri a Conducerii Provinciei – se desfăşoară în perioada 7 -10 februarie 2007, iar a doua sesiune va avea loc în decursul anului 2007. Lucrările se desfăşoară la Mănăstirea Sf. Macrina, din Cluj-Napoca. Sunt prezente delegate din toate Comunităţile Provinciei.

Tema Capitlului este: „Persoana consacrată azi – identitate şi fidelitate”, pe baza textului „Cuvântul Meu este în inima ta” (Deut 30,14).

Lucrările capitulare au fost deschise printr-o Sf. Liturghie solemnă arhierească, celebrată de Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop al Eparhiei de Cluj-Gherla, împreună cu Pr. Protoegumen Ioan Laurian Daboc, OSBM şi de Pr. diacon Daniel Avram.

Redăm câteva idei din cuvântul de deschidere a M. Marcela Runcan – Superioara Provincială: „Părinţii noştri Sf. Vasile şi Sf. Macrina au avut o identitate clară şi bine definită. Noi trebuie să ne lăsăm pătrunse la toate nivelurile, în întreaga noastră fiinţă de acea identitate, de acea inspiraţie primară pe care ei au avut-o de la Cristos. Trebuie să reînviem în noi inspiraţia, spiritul fondatorilor noştri”.

În urmarea lui Cristos şi în iubirea faţă de persoana lui Cristos, se cere înainte de toate fidelitate faţă de inspiraţia fondatorilor, dar şi al Spiritului Sfânt care permite regăsirea şi trăirea ferventă a elementelor esenţiale ale vieţii consacrate. Numai trăirea deplină a acestora ne poate ajuta să ne descoperim identitatea călugărească şi s-o trăim. Aceasta idee este reflectată şi în Îndemnul Postsinodal Vita Consecrata nr. 36.

Surorile Baziliene

img58

img59

img60