O nouă administraţie provincială pentru ordinul masculin al Sfântului Vasile cel Mare

Publicat pe: 22 februarie 2008|Secțiunea: Ştiri|

img53La încheierea lucrărilor Capitlului Provincial al Ordinului "Sfântului Vasile cel Mare", Provincia "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel", s-a stabilit componenţa noii Conduceri provinciale, după cum urmează:

  • Ierom. Ieronim M. ROMOCEA – Protoegumen (Superior provincial)
  • Ierom. Marian D. ŢUŢURAŞ – Protoconsultor;
  • Ierom. Augustin G. DUNCA – Consultor II;
  • Ierom. Leon N. DOROŞ – Consultor III şi Admonitor al Protoegumenului.

Ordinul "Sfântului Vasile cel Mare" şi-a împletit destinul cu cel al Bisericii Române Unite, în sânul căreia a slujit în tot decursul existenţei sale. Comunităţile Baziliene au un program zilnic de muncă şi rugăciune pe care îl împlinesc, dar pe lângă aceasta au avut ca prioritate reconstrucţia mănăstirilor. După Revoluţia din decembrie 1989, nicio mănăstire nu a fost retrocedată Ordinului Bazilian, care, în 1948, a fost deposedat de toate bunurile, majoritatea călugărilor fiind închişi pentru mulţi ani în închisorile comuniste. Mănăstirile simbol ale Ordinului "Sfântului Vasile cel Mare" sunt cele de la Bixad şi Nicula, pentru a căror recuperare există procese pe rol.

În prezent, Călugării Bazilieni îşi au Curia Provincială la Cluj-Napoca, mănăstirea fiind în ultimele faze ale construcţiei. O importantă mănăstire devenită loc de pelerinaj pentru credincioşii greco-catolici şi nu numai, este Mănăstirea "Coborârea Spiritului Sfânt" din Molişet, jud. Bistriţa-Năsăud. Alte mănăstiri ale Ordinului Bazilian sunt Mănăstirea "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril" din Prilog, jud. Satu-Mare şi Mănăstirea "Sfânta Cruce" din Mintiul Gherliei, jud. Cluj, unde, de asemenea, de Ziua Crucii se organizează pelerinaje conduse de Episcopul Eparhial.

Fraţii Bazilieni sunt implicaţi şi în pastoraţie, administrând parohiile din jurul mănăstirilor sau oferind asistenţă spirituală unde este nevoie. Părinţii Ordinului sunt capelani şi îndrumători spirituali pentru persoane consacrate şi credincioşi. Urmând tradiţia de la Bixad, Părinţii Bazilieni au deschis şi o editură pentru carte religioasă.

Fie ca Spiritul Sfânt să lumineze şi să însoţească noua Curie Provincială OSBM, pentru a putea face voia lui Dumnezeu pentru mântuirea sufletelor.

V.S. – Biroul de presă al
Episcopiei de Cluj-Gherla