Participarea unei delegaţii AGRU la Consiliul Naţional al ACRO

Publicat pe: 1 aprilie 2008|Secțiunea: Ştiri|

Reuniţi sub motoul “Tot ceea ce faceţi cu cuvântul sau cu fapta, toate să le faceţi în numele Domnului Isus” (Col 3,17), în perioada 27-30 martie, la Centrul de spiritualitate Carmelitan din Luncani (judeţul Bacău), a avut loc Consiliul Naţional al Federaţiei Acţiunea Catolică din România şi o Sesiune de formare pentru responsabilii din echipele naţionale ACRO. Au participat 35 de delegaţi ai asociaţiilor fondatoare ACRO (AC Iaşi, ASTRU Blaj, ASTRU Cluj, ASTRU Oradea şi AGRU), iar întâlnirea a fost organizată de Consiliul Director ACRO, coordonat de Oana Tuduce – preşedinte şi de pr. Felix Roca – asistent general.

Din partea AGRU a participat o delegaţie formată din: Alin Tat (Preşedinte AGRU), Pr. Coriolan C. Mureşan (Asistent Spiritual naţional AGRU), Radu Capan (Secretar naţional AGRU), Marius Boldor (Preşedinte AGRU Eparhial Cluj-Gherla), Cristina Purice (responsabil departamentul juridic AGRU, Vicepreşedinte AGRU Eparhial Lugoj), Trandafir Pop (din Comitetul director provizoriu AGRU Eparhial Maramureş, unul dintre responsabilii echipei naţionale de adulţi ACRO) şi Cecilia Frăţilă (AGRU Blaj).

Delegaţia AGRU participă întotdeauna la Consiliul naţional al ACRO iar Asociaţia Generală a Românilor Uniţi, Greco-Catolici, se implică în toate activităţile Federaţiei. În perioada 27 iulie -1 august AGRU va participa şi la Campusul Unitar al ACRO de la Snagov.

Radu Capan
Secretar naţional AGRU