Sesiune de comunicări ştiinţifice studenţeşti

Publicat pe: 11 aprilie 2008|Secțiunea: Ştiri|

La Facultatea de Teologie Greco-Catolică (11-12 aprilie 2008)

Tema: "Un sens pentru o planetă aflată între împlinire şi autodistrugere"

Facultatea de Teologie Greco-Catolică, Departamentul Cluj, organizează între 11 şi 12 aprilie 2008 o sesiune de comunicări ştiinţifice pentru studenţi, având ca temă: "Un sens pentru o planetă aflată între împlinire şi autodistrugere"; unul dintre motivele alegerii acestei teme este faptul că anul 2008 este decarat de UNESCO anul planetei Pământ. Un altul este deschiderea tinerilor spre lume, simţul lor de responsabilitate pentru construirea culturii. Dacă astăzi lumea, care a atins în genere un nivel de progres fără precedent, pare a-şi fi uitat sensul, credem că tinerii, "speranţa lumii şi a Bisericii", după papa Ioan Paul al II-lea, sunt capabili să răspundă vocaţiei de a (re)impregna societatea cu valorile creştine, în deplin respect faţă de opiniile diferite.

Principalul scop al acestei activităţi este acela de a motiva studenţii să se lanseze într-o cercetare ştiinţifică relevantă din punctul de vedere al actualităţii şi al sensului creştin al existenţei. Între temele inserate în program amintim: Abordarea teologică şi psihologică a sensului vieţii; Omul între ascendenţă şi dezechilibru spiritual; Vreau să fiu ferice; Importanţa legii în structurarea umană; Neodihna odihnei. Orice pas greşit îl răstigneşte mereu; Consumism, exces şi depedendenţă; Poluarea şi influenţele ei asupra spiritualităţii; Iubirea faţă de natura creată la Sfântul Serafim de Sarov şi la Sfântul Francisc de Assisi; Metamorfoza făpturii. De la suspin la mângâiere; Exigenţele convertirii. Somnambulismul religios şi îndemnul la trezire; Lucrarea caritabilă în Biserică şi asistenţa socială în societatea civilă, semn şi izvor de sens; A privi spre Dumnezeu, un sens într-o lume a durerii şi distrugerii; Viaţa călugărească o trăire plenară a sensului vieţii; Aspecte ale desăvârşirii spirituale în perioada postmodernă; Sf. Taine şi aportul lor în reîntregirea sufletului în perioada postmodernă.

Vor participa studenţi de la Facultăţile de Teologie Ortodoxă din Craiova, Timişoara, Alba Iulia, respectiv de la Facultatea de Teologie Greco-Catolică, Departamentele Blaj şi Cluj, laici şi persoane consacrate. Lucrările sesiunii se desfăşoară vineri (11 aprilie), între orele 14.00 şi 19.00, respectiv sâmbătă (12 aprilie) între orele 9.00 şi 17.00, la sediul Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, str. Moţilor 26. Susţinătorii manifestării: Episcopia Română Unită de Cluj-Gherla şi Asirom.

Din partea organizatorilor,
Simona Zetea

img12