Anunţ: Calea Crucii împreună cu Isus prin centrul oraşului Cluj-Napoca

Publicat pe: 23 aprilie 2008|Secțiunea: Ştiri|

img26Uniunea Crestina din Romania, impreuna cu asociatii, fundatii, congregatii si parohii din cadrul Eparhiei greco-catolice de Cluj-Gherla, organizeaza astazi, miercuri, 23 aprilie, de la ora 16.30, o „Cale a Crucii" prin orasul Cluj-Napoca, pe traseul: Piata Unirii – Catedrala „Schimbarea la Fata".

Va fi o procesiune cu mima – Mantuitorul, iudeii, fariseii, soldatii romani vor fi tineri in costume speciale, astfel incat intamplarile relatate de Evanghelii sa fie intelese in adevarul si actualitatea lor. Isus a mantuit lumea si invita pe fiecare om sa Il urmeze, prin patima si crucea Sa, spre slava Invierii. (DIRMM)

Pentru informatii: tel. 0729-884882 – pr. Ioan Maties, consilier eparhial si presedinte al Uniunii Crestine din Romania.