O Biserică în lume – 50 de ani de la Conciliul Vatican II

Publicat pe: 17 octombrie 2012|Secțiunea: Ştiri|Etichete: , , |

Redescoperirea bucuriei credinţei şi entuziasmul comunicării puterii şi frumuseţii credinţei este o provocare fundamentală pentru noua evanghelizare la care este chemată întreaga Biserică. (Papa Benedict al XVI-lea )

În contextul Anului Credinței, ASTRU Cluj, AGRU Cluj  în colaborare cu Facultatea de Teologie Greco-Catolică lansează proiectul “O Biserică în lume – 50 de ani de la Conciliul Vatican II”, prin care ne propunem facilitarea accesului membrilor ASTRU și AGRU, precum și al credincioşilor din orașul Cluj-Napoca la documentele Conciliul Vatican II.

Papa Benedict al XVI-lea explică în scrisoarea apostolică Porta Fidei “a iniţia Anul Credinţei, în coincidenţă cu aniversarea a cincizeci de ani de la deschiderea Conciliului Vatican II, poate să fie o ocazie propice pentru a înţelege că textele lăsate ca moştenire de părinţii conciliari, conform cuvintelor Fericitului Ioan Paul al II-lea, ‘nu îşi pierd valoarea şi nici vigoarea’. Este necesar ca ele să fie citite în manieră corespunzătoare, să fie cunoscute şi asimilate ca texte calificate şi normative ale Magisteriului, în cadrul Tradiţiei Bisericii… Simt mai mult ca oricând obligaţia de a arăta Conciliul ca marele har de care Biserica a beneficiat în secolul al XX-lea: în el ne este oferită o busolă sigură pentru a ne orienta în drumul secolului care se deschide.”

Conciliul Vatican II este considerat o “revoluţie” în viaţa Bisericii, nu pentru că ar fi adus noutăţi dogmatice, ci pentru că a schimbat “optica” Bisericii asupra ei însăşi şi asupra societăţii în care se găseşte. Pătrunderea învăţăturii Conciliului Vatican II la nivelul Bisericii locale din România are loc abia în zilele noastre, pentru că, aşa după cum bine ştim, lucrările conciliare au avut loc în plină perioadă comunistă, perioadă în care Biserica Catolică din ţara noastră nu a putut să îşi trimită reprezentanţi la lucrările Conciliului. Astfel că în primul rând Episcopii au trebuit să înţeleagă această învăţătură, pentru ca apoi să îi facă pe preoţi şi pe laici să o înţeleagă. Tipărirea pentru prima oară a documentelor Conciliului Vatican II a avut loc abia în 1990, adică la aproape 30 de ani de la desfăşurarea lui.

“Conciliul ecumenic Vatican II a fost un dar al Spiritului Sfânt făcut Bisericii sale. Aceasta este raţiunea pentru care el rămâne un eveniment fundamental nu doar pentru înţelegerea istoriei Bisericii la acest sfârşit de secol, ci, de asemenea, şi mai ales, pentru a constata prezenţa permanentă a Celui Înviat împrejurul Miresei Sale în istoria lumii” (Fericitul Papă Ioan Paul al II-lea, Discurs la Congresul Internaţional asupra aplicării orientărilor Conciliului Ecumenic Vatican II, duminică, 27 februarie 2000).

imagine

Oferim mai jos temele pe luni şi susţinătorii lor. Pentru a afla ziua, ora şi locul vă invităm să vedeţi anunţul de pe pagina Cluj.ASTRU.ro.

 • 22 Octombrie 2012
  Prezentare generală Conciliu Vatican II (film – 30 min)
  Prezintă: Marius Boldor – președinte AGRU Cluj și Raluca Fernea – președinte ASTRU Cluj
  Lumen gentium: Constituţia dogmatică despre Biserică, 21 nov. 1964
  Prezintă: Lect. univ. dr. Simona Zetea
 • Noiembrie 2012
  Ad gentes: Decret privind activitatea misionară a Bisericii, 7 dec. 1965
  Apostolicam actuositatem: Decret despre apostolatul laicilor, 18 nov. 1965
  Gravissimum educationis: Declaraţie despre educaţia creştină, 28 oct. 1965
  Prezintă: Conf. univ. dr. Alin Tat
 • Decembrie 2012
  Sacrosanctum concilium: Constituţia despre sfânta liturgie, 4 dec. 1963
  Orientalium ecclesiarum: Decret despre Bisericile orientale catolice, 21 nov. 1964
  Prezintă:Diacon Claudiu Tutu
 • Ianuarie 2013
  Dignitatis humanae: Declaraţie privind libertatea religioasă, 7 dec. 1965
  Unitatis redintegratio: Decret despre ecumenism, 21 nov. 1964
  Nostra aetate: Declaraţie despre relaţiile Bisericii cu religiile necreştine, 28 oct. 1965
  Prezintă:Lect. univ. dr. Călin Săplăcan
 • Februarie 2013
  Christus Dominus: Decret privind misiunea pastorală a episcopilor în Biserică, 28 oct. 1965
  Perfectae caritatis: Decret privind reînnoirea vieţii călugăreşti, 28 oct. 1965
  Prezintă: Mons. Mihai Todea
 • Martie 2013
  Optatam totius: Decret privind formaţia preoţească, 28 oct. 1965
  Presbyterorum ordinis: Decret privind slujirea şi viaţa preoţească, 7 dec. 1965
  Prezintă: Pr. Călin Bot
 • Aprilie 2013
  Dei verbum: Constituţia dogmatică despre revelaţia divină, 18 nov. 1965
  Prezintă: Pr. Cristian Langa
 • Mai 2013
  Inter mirifica: Decretul asupra mijloacelor de comunicare socială, 4 dec. 1963
  Prezintă: Pr. Daniel Avram
 • Iunie 2013
  Gaudium et spes: Constituţia pastorală privind Biserica în lumea contemporană, 7 dec. 1965
  Prezintă: Pr. Marcelin Rotaru