Primiri în Reuniunea Mariană a Eparhiei de Cluj-Gherla

publicat la 23 noiembrie 2012 în Ştiri

Duminică, 18 noiembrie 2012, în parohia greco-catolică din Mănăştur 1 Vest Cluj-Napoca,”Coborârea Spiritului Sfânt”, a fost bucurie mare şi sărbătoare. Reuniunea Mariană “Naşterea Maicii Domnului” i-a adus o mare bucurie Preasfintei Fecioare Maria, primind în rândurile ei 5 noi membrii, în frunte cu vicarul parohial, asistent spiritual în Eparhia de Cluj-Gherla, pr. Mihai Kiss. Onorific, a primit diploma şi însemnele o preoteasă bolnavă, marianistă din vremea Episcopului martir Iuliu Hossu.

Ceremonia primirii a avut loc după celebrarea Sfintei Liturghii. Marianiştii au intrat încolonaţi, purtând steagul Reuniunii Mariane, însemnele şi câte o garoafă, în frunte fiind preotul paroh Ovidiu Lăpuşte, şi asistentul spiritual al Reuniunii Mariane, pr. Mihai Kiss. Florile au fost depuse la icoana Sfintei Fecioare şi a lui Isus, intonându-se imnul marian “Sub steagul tău, Marie”. Printr-un ceremonial solemn, desfăşurat la sfârşitul celebrării liturgice, cei cinci aspiranţi s-au consfinţit Preasfintei Fecioare Maria. Ei au semnat angajamentele şi au primit din partea părintelui paroh şi a preşedintei Reuniunii Mariane eparhiale, prof. univ. dr. Monica Culea, însemnele de apartenentă la asociaţie, sfinţite în cadrul ceremoniei: medalia, eşarfa albastră şi o diplomă de membru.

În atmosfera de înălţare spirituală şi profundă emoţie, a vorbit preşedinta Reuniunii Mariane, dna Maria Mucea, îndemnând membrii Reuniunii să fie sarea pământului, să se încredinţeze ocrotirii Maicii Sfinte şi să urmeze o viaţă mai intensă de rugăciune şi apostolat.

“Urmându-Ţi, Stăpâne, porunca
Merg astăzi pe drumul îngust
Căci asta mi-e slujba, mi-e munca,
Să dau din mine ce-i bun… ” (Sarea pământului, Simion Felix Marţian)

La finalul ceremoniei de primire a celor 5 marianişti, pr. Ovidiu Lăpuşte a felicitat persoanele care au păşit pe drumul sfinţeniei, intrând în Reuniunea Mariană, având-o ca model pe Preasfânta Fecioara Maria. A felicitat pe toţi membrii Reuniunii Mariane, asemănându-i cu albinuţe lucrătoare active, în beneficiul parohiei şi al credincioşilor şi a subliniat forţa pe care o deţin prin puterea rugăciunii în comun a sfântului Rozariu.

Părintele Mihai Kiss a mulţumit lui Dumnezeu pentru momentul de mare bucurie şi înălţare sufletească trăit, subliniind dorinţa sa ca acest eveniment să fie prilej de sporire a credinţei şi rugăciunii în toate grupurile din parohie.

Ceremonia s-a sfârşit cu intonarea de cântece mariane.

preşedinta RM eparhiale
prof. univ. dr. Monica Culea

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *