„Apostol în lume trimis” – itinerariu spiritual pentru Postul Mare şi Sărbătoarea Învierii

Publicat pe: 7 martie 2013|Secțiunea: Ştiri|Etichete: |

imageASTRU Cluj a pregătit pentru perioada Postului Mare şi Sărbătoarea Învierii Domnului un itinerariu spiritual adresat în primul rând tinerilor, dar nu numai, pentru a ne ajuta să se apropiem de Cuvântul lui Dumnezeu, pregătindu-ne astfel pentru marea sărbătoare a Învierii Domnului. „Apostol în lume trimis” este un itinerariu spiritual care va ritma în această perioadă popasul spiritual zilnic. Textul Evangheliei zilei ne va fi hrană spirituală pentru acest timp binecuvântat, iar meditaţia ne va ajuta să înţelegem mai bine mesajul Sfintei Scripturi. Rugăciunea ne va înălţa sufletul către Dumnezeu, iar prin propunerea zilnică vom aplica în viaţa noastră cuvântul Evangheliei în relaţia cu semenii noştri.

De ce acest Itinerariu spiritual „Apostol în lume trimis” pentru Postul Mare şi Sărbătoarea Învierii Domnului 2013? Pentru a ne pregăti pentru marea întâlnire cu Cristos cel Înviat; pentru a găsi zilnic puţin timp şi pentru suflet; pentru a învăţa să te obişnuieşti cu prezenţa Domnului, în viaţa de zi cu zi, şi nu doar duminica; pentru a vedea situaţiile cotidiene şi persoanele din jurul tău prin ochii lui Dumnezeu; pentru a trăi mai profund viaţa de creştin; pentru a îmbina postul cu momente de rugăciune; pentru a nu ajunge la ziua Învierii spunând doar „E deja Sărbătoarea Paştelui? Nu mi-am dat seama!” În fiecare zi veţi găsi următorul desfăşurător: CITESC – Cuvântul lui Dumnezeu din Evanghelia zilei; MEDITEZ – Un scurt comentariu care ajută să transpunem în viaţa de zi cu zi cuvântul Evangheliei; MĂ ROG – O rugăciune pentru dialogul personal cu Dumnezeu; ACŢIONEZ – Un gest care permite punerea în practică a Cuvântului lui Dumnezeu.

via Cluj.ASTRU.ro

imagine