Foto: Moaştele Fericitului Vladimir Ghika in Protopopiatul Rodna

publicat la 24 martie 2014 în Fotografii

Pelerinajul cu moaştele Fericitului Vladimir Ghika, preot martir, a continuat în Protopopiatul Rodna de vineri, 14 marie până duminică,16 martie 2014. La Sângeorz-Băi relicva a fost venerată în biserica “Sf. Gheorghe”. Programul de rugăciune, care s-a desfăşurat în prezenţa Episcopului Eparhial Florentin Crihălmeanu aflat în vizită pastorală în Rodna, a fost organizat de pr. Nicolae Jarda, Protopop de Rodna. Au participat şi surori CMD. Sâmbătă, 15 martie, la Sângeorz-Băi au sosit şi pelerini din Cluj: grupul de rugăciune „Triumful Inimii Neprihănite”, împreună cu pr. vicar Anton Crişan. Începând cu după-masa de duminică, 16 martie, până luni 17 martie, relicva a fost venerată în biserica “Sf. Anton de Padova” din loc. Maieru. În fiecare parohie vizitată, Fr. Dan din Comunitatea „Sf. Ioan”, Bucureşti, însoţitor al relicvei, l-a prezentat credincioşilor pe Fericitul Vladimir Ghika, oferind modelul unei vieţi de sfinţenie încheiată prin cununa martiriului pentru credinţă.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *