Circulară privind Duminica Samariteanului Milostiv

publicat la 14 noiembrie 2015 în Documente

CIRCULARĂ

Onoratului Cler și Iubiților Credincioși ai Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Cluj-Gherla

Iubiți frați întru sfântă slujire și iubiți credincioși,

Având în vedere faptul că în Conferința Episcopală Română s-a stabilit ca în Duminica Samariteanului Milostiv, duminică dedicată prin excelență milosteniei și carității, să se celebreze ziua Caritas pentru toate Eparhiile Greco-Catolice, în urma consultării Consiliului Preoțesc s-au hotărât următoarele:

Toate colectele din parohiile de pe teritoriul Eparhiei noastre, din Duminica "Samarineanului Milostiv" a fiecărui an vor fi donate Caritas-ului Eparhial Cluj. De aceea toți credincioșii sunt invitați să contribuie, după posibilitățile fiecăruia, pentru ajutorarea celor aflați în nevoi. Menționăm că în acest an, Caritas-ul Eparhial Cluj va folosi fondurile pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Eparhiei noastre.

Colecta va fi depusă la casieria Episcopiei de Cluj-Gherla, până la data de 15 decembrie a fiecărui an.

Dată în Cluj-Napoca, din Sediul Episcopal, în ziua pomenirii Sfinților Mucenici Carp și Papil (13.10.2009).

pr. Cristian David
Cancelar Eparhial

+ Florentin Crihălmeanu
Episcop Eparhial de Cluj-Gherla

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *