Mesajul PF Cardinal Lucian Mureșan la 170 de ani de la înființarea Eparhiei de Cluj-Gherla

Publicat pe: 25 noiembrie 2023|Secțiunea: Documente|

Mesajul Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan, Arhiepiscop Major și Mitropolit al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică la aniversarea a 170 de ani de la întemeierea Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice de Cluj-Gherla

  • În lectura Preasfinției Sale Virgil, Episcopul de Oradea;
  • În deschiderea Simpozionului internațional „170 de ani de existență a Episcopiei de Cluj-Gherla. Tradiție și perspective”;
  • Vineri, 24 noiembrie 2023, „Aula Magna” a Universității Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca;

Domnule rector,
Înalt Preasfinția Voastră, Preasfințiile Voastre, distinși reprezentanți ai autorităților civile, preacucernici părinți, onorați invitați,

Împlinirea de 170 de ani de la întemeierea Eparhiei de Armenopoli – Gherla, prin bula pontificală Ad Apostolicam Sedem (26 noiembrie 1853), în contextul ridicării Episcopiei de Făgăraș și Alba Iulia la rangul de Mitropolie și a întemeierii Episcopiei de Lugoj reprezintă un prilej de a aduce mulțumire lui Dumnezeu pentru parcursul providențial al acestei binecuvântate Episcopii. În acest sens, prin vrednicii Ierarhi ai Scaunului episcopal de la Gherla, și mai apoi de la Cluj, istoria religioasă a românilor ardeleni a fost îmbogățită de realizări culturale și spirituale, de mărturisirea pentru dreptate și libertate de conștiință, care a mers până la martiriu.

Reflectând la cei 170 de ani de la întemeierea Eparhiei de Gherla, nu putem să nu remarcăm că aceasta Eparhie a oferit neamului românesc modele de credință care au slujit Bisericii lui Cristos cu dăruire totală și sfințenie. Amintim pe Episcopul Ioan Vancea, apoi, mai târziu, Mitropolit al Blajului, apărător al drepturilor românilor și erudit teolog, pe Vasile Hossu, cel care visa să aibă la Gherla un complex de edificii mărețe, un „Vatican românesc”, pe Vestitorul Marii Uniri, Fericitul Episcop martir Iuliu Hossu, și mai apoi pe Episcopii mărturisitori Ioan Chertes, George Guțiu și regretatul Episcop Florentin Crihălmeanu. Pentru toți aceștia, care prin pilda vieții lor, continuând să ne inspire și să ne călăuzească pașii pe drumul slujirii, dar și pentru toate binefacerile lui Dumnezeu care s-au coborât peste binecuvântata Eparhie de Cluj-Gherla, se cuvine să îi mulțumim lui Dumnezeu cu cuvintele Sfântului Pavel: „Binecuvântat să fie Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Isus Cristos, Cel ce întru Cristos ne-a binecuvântat pe noi, în Ceruri, cu toată binecuvântarea spirituală”.

Încredințați de ocrotirea maternă a Preasfintei Doamnei noastre, Născătoare de Dumnezeu, de mijlocirea Fericitului Episcop, Cardinal Iuliu Hossu, la acest ceas de sărbătoare rugăm pe Domnul nostru Isus Cristos să reverse haruri cerești asupra Preasfinției Voastre, Preasfințite Părinte Claudiu, asupra clerului, persoanelor consacrate și bunilor credincioși ai iubită Eparhii de Cluj-Gherla.

Cu arhierească binecuvântare,

Cardinal Lucian, Arhiepiscop și Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș,
Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică