Foto: Aniversare a mănăstirilor Surorilor Baziliene: 20 de ani de la deschidere

publicat la 28 martie 2013 în Fotografii

Surorile Ordinului Sfântului Vasile cel Mare (OSBM) – Provincia „Inima Neprihănită a Sfintei Fecioare Maria”, la împlinirea a 20 de ani de la sfinţirea Mănăstirii „Sf. Macrina” din Cluj-Napoca au organizat un amplu program aniversar, care a început miercuri, 5 iunie şi s-a încheiat sâmbătă, 8 iun. 2013, prin Sfânta Liturghie Arhierească. Au participat Mc. Miriam Claire, Superioara Generală OSBM, Sora Mary OSBM din SUA, Surori din întreaga Provincie Română OSBM, preoţi şi persoane consacrate din Ordinul Bazilitan, Societatea lui Isus, Congregaţia Surorilor Maicii Domnului, membrii ai Ordinului Terţiar Bazilitan, peste 20 de preoţi şi mulţi credincioşi apropiaţi ai Surorilor Baziliene. În semn de mulţumire pentru cei 20 de ani de rugăciune, jertfă şi apostolat în mijlocul credincioşilor Eparhiei de Cluj-Gherla, PS Florentin a oferit Maicii Valentina, Superioara Provincială OSBM, Diploma omagială şi Crucea „Sf. Iosif” – Patronul Eparhiei, împreună cu arhiereasca binecuvântare.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *