Anunţ: Festivalul clujean de muzică religioasă "Armonii sacre". Ediţia a XI-a

publicat la 16 noiembrie 2014 în Anunţuri

Festivalul de Muzică Religioasă "Armonii Sacre", ce va avea loc în perioada 15 nov.- 14 dec. 2014 în Catedrala "Schimbarea la Faţă" (b-dul Eroilor nr. 10) din Cluj-Napoca, a ajuns la cea de-a XI-a ediţie. Programul, care se va desfăşura în prezenţa şi cu binecuvântarea PS Florentin Crihălmeanu, Episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, va debuta ca în fiecare an printr-o Reuniune Corală programată sâmbătă 15 nov. 2014, de la ora 10.00.

Conform organizatorului acestui festival, prof. Alexandru Suciu, în Catedrala greco-catolică clujeană, publicului îi va fi oferit un frumos buchet de lucrări religioase de către corurile: Corul "Sfânta Familie" – Zalău, dirijor Grigore Grigoruţ; Corul "Sanctus Spiritus" Bistriţa, dirijor Floarea Sfechiş; Corul "Cristos Rege" – Sighetul Marmaţiei, dirijor Rodica Gheorghiu; Corul "Astra" al Casei de Cultură "Ionel Floasiu" – Câmpia Turzii, dirijor Rodica Trandafir; Corul de cameră "Psalmodia Transylvanica" al Facultăţii de Teologie Ortodoxă Cluj, dirijor pr. Vasile Stanciu; Corul "Angeli" – Cluj-Napoca, dirijor Angela David;

Toate corurile invitate la aceste momente de rugăciune şi încântare sunt antrenate în viaţa Bisericii, Ortodoxă sau Greco-Catolică, prin răspunsurile oferite la Sfintele Liturghii duminica şi în sărbătorile religioase, prin concerte susţinute în diferite biserici, oferindu-şi astfel calităţile vocale, eforturile din perioadele de pregătire, lui Dumnezeu şi semenilor. Festivalul "Armonii Sacre" se vrea o încununare a activităţii lor şi o conştientizare a rolului important pe care aceste coruri îl au în viaţa Bisericii, dar şi un prilej de întâlnire sub semnul pasiunii comune: muzica religioasă corală.

Manifestarea va continua pe parcursul a trei duminici, din 23, 30 nov. şi 14 dec., când sunt prevăzute: un "Concert extraordinar" susţinut de Corul de cameră "Cappella Transylvanica", dirijor Cornel Groza, un Concert de colinde cu Corul gazdă "Magnificat", dirijor Alexandru Suciu, dar şi o Sfântă Liturghie Arhierească cu răspunsurile liturgice date de un cor mănăstiresc dirijat de Sora Lucia, Corul Surorilor Ordinului "Sfântului Vasile cel Mare".

V.S.-redactor
Biroul de Presă al Eparhiei de Cluj-Gherla

Contact: Prof. Alexandru Suciu, iniţiatorul Festivalului – tel. 0745797331

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *