Anunţ: Concert de colinde cu corul "Magnificat" la Catedrala greco-catolică din Cluj

Publicat pe: 12 decembrie 2014|Secțiunea: Anunţuri|

Urmând tradiţia Postului Crăciunului, de a vesti bucuria Naşterii Mântuitorului, duminică 14 dec. 2014, de la ora 19.15, la Catedrala greco-catolică "Schimbarea la Faţă" (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), este programată o Seară de Colinde.

Corul "Magnificat" al catedralei dirijat de Prof. dr. Alexandru Suciu, va susţine un concert, cu participarea solistelor Alice Bacalu, Diana Tătaru, Codruţa Sabău, Alexandru Suciu Jr. şi Cornelia Cuteanu la pian. Vor fi ascultate îndrăgite colinde româneşti îmbinate armonios cu lucrări ale unor compozitori celebri.

La fel cum cetele îngereşti au vestit păstorilor Naşterea Mântuitorului, cântând: "Mărire întru cele de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire", se înalţă azi glasul colindătorilor, aducând lumii vestea cea bună a prezenţei lui Isus în ieslea sufletelor noastre.

Momentul coral reprezintă şi încheierea celei de-a IX-a ediţii a Festivalului de Muzică religioasă "Armonii Sacre", care s-a desfăşurat în perioada 15 nov.- 14 dec. 2014 şi a cuprins un şir de concerte şi recitaluri, cu participarea unor coruri din principalele oraşe transilvane şi a unor solişti de prestigiu.

V.S.-redactor
Biroul de Presă al Eparhiei de Cluj-Gherla

Contact: Prof. dr. Alexandru Suciu – tel. 0745797331

imagine