Anunţ: Noapte de rugăciune pentru pace şi unitatea creştinilor

Publicat pe: 19 ianuarie 2015|Secțiunea: Anunţuri|

La recomandarea primită din partea Vaticanului, în încheierea Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor – în noaptea de 23 spre 24 ianuarie 2015 – în Catedrala Schimbarea la Faţă, pr. vicar Anton Crişan, rector al Catedralei, şi Grupul de rugăciune "Triumful Inimii Neprihănite", organizează o noapte de priveghere pentru pace, la care vor contribui mai mulţi preoţi, elevi ai Liceului Greco-Catolic "Inochentie Micu", studenţi seminarişti, asociaţii şi grupuri de rugăciune ale Eparhiei de Cluj-Gherla, persoane consacrate.

Programul va fi transmis în direct pe undele postului Radio Maria, pentru ca, de acasă, ascultătorii să se poată uni sufleteşte, invocând de la Dumnezeu darul păcii. Invitaţia specială la rugăciune făcută de Papa Francisc se datorează în primul rând existenţei marilor focare de război din lume şi totodată a conflictului generat de caricaturile publicate în Franţa, care acum riscă să devină un conflict pe plan mondial.

De aceea, în seara zilei de 23 ianuarie, noaptea de rugăciune pentru pace şi unitatea creştinilor în Catedrala greco-catolică clujeană va începe la ora 18, cu Sfânta Liturghie celebrată de PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial, şi se va încheia a doua zi dimineaţă, cu Sfânta Liturghie cu studenţii Seminarului Eparhial "Sf. Ioan Evanghelistul" şi pr. rector Călin Bot.

"Va fi o noapte întreagă în rugăciune, în adoraţie, în ascultarea Cuvântului lui Dumnezeu, în priveghere, în Rugăciunea Rozariului, a Căii Crucii, a altor devoţiuni, pentru a invoca harul lui Dumnezeu asupra celor rânduiţi pentru a păstra pacea şi liniştea în lume, de aceea, invităm cât mai mulţi credincioşi alături de noi" – este îndemnul Preasfinţiei Sale Florentin pentru toţi cei care doresc pacea în lume şi în sufletele oamenilor.

Programul din Catedrala "Schimbarea la Faţă", Cluj-Napoca

Vineri/Sâmbătă 23/24 ianuarie 2015
Ora 18.00 Cuvânt de bun venit
Ora 18.15 Sfânta Liturghie în rit bizantin
celebrată de PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial
Răspunsuri liturgice: Corul Liceului Greco-Catolic "Inochentie Micu", Cluj
Ora 20.15 Rozariul de Durere; Litania Lauretană;
Consacrare la Inima Neprihănită a Mariei
Ora 21.00 Adoraţie euharistică
cu pr. Anton Crişan şi Grupul "Triumful Inimii Neprihănite"
Ora 22.00 Calea Crucii
Ora 23.15 Rozariul de Lumină
Ora 24.00 Sfânta Liturghie în rit latin
celebrată de pr. Marcelin Rotaru, îndrumător spiritual la Seminarul Teologic eparhial
Ora 01.30 Pauză de masă
Ora 02.30 Citire din Cartea Psalmilor
Ora 03.00 Rozariul Divinei Îndurări: meditaţie
Ora 03.15 Rozariul de Mărire
Rugăciuni şi cântece
Ora 05.00 Paraclisul Maicii Domnului
Ora 06.00 Sfânta Liturghie în rit bizantin
celebrată de pr. Bot Călin, rector al Seminarului Teologic eparhial
Răspunsuri liturgice: Corul Studenţilor Seminarului Teologic eparhial "Sf. Ioan Evanghelistul", Cluj
Ora 7.30 Cuvânt de bun rămas

Vă aşteptăm cu drag!

imagine