Cateheze despre rugăciune la Catedrala greco-catolică din Cluj-Napoca, în Postul Paştelui

Publicat pe: 21 februarie 2015|Secțiunea: Anunţuri|

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla, împreună cu Ordinul Societăţii lui Isus, Ordinul Sf. Vasile cel Mare şi Congregaţia Surorilor Maicii Domnului, invită în Catedrala episcopală Schimbarea la Faţă (B-dul Eroilor, nr. 10, Cluj-Napoca), la rugăciune şi la cateheze despre rugăciune, în primele 5 zile de vineri din Postul Paştelui 2015, în Anul Vieţii Consacrate.

Catehezele sunt structurate pe baza capitolului IV din Catehismul Bisericii Catolice, având tema generală: Rugăciunea în viaţa creştină. Programul fiecărei zile de vineri va începe la ora 17, prin rugăciunea Calea Crucii, urmată, de la ora 18, de celebrarea Liturghiei Darurilor mai înainte Sfinţite. După rugăciune, de la ora 19.30, vor fi susţinute catehezele despre rugăciune, astfel:

  1. Vineri, 27 februarie 2015, PS Florentin Crihălmeanu, Episcopul eparhial de Cluj-Gherla, va prezenta tema: Ce este rugăciunea. Rugăciunea în Vechiul Testament.
  2. Vineri, 6 martie 2015, pr. Marcelin Rotaru, profesor şi îndrumător spiritual la Seminarul Teologic "Sf. Ioan Evanghelistul", va prezenta tema: Rugăciunea la plinirea timpului.
  3. Vineri, 13 martie 2015, pr. Olivo Bosa, din Ordinul Societatea lui Isus, va prezenta tema: Izvoarele rugăciunii.
  4. Vineri, 20 martie 2015, pr. protoegumen Ioan Laurian Daboc, superior al Ordinului Sf. Vasile cel Mare, va prezenta tema: Rugăciunea în timpul Bisericii.
  5. Vineri, 27 martie 2015, sr. Maria Letiţia şi sr. Maria Mihaela, din Congregaţia Surorilor Maicii Domnului, vor prezenta tema: Viaţa de rugăciune – Expresiile rugăciunii; Lupta rugăciunii.

"Rugăciunea este înălţarea sufletului către Dumnezeu sau cererea unor haruri potrivite de la Dumnezeu" (Sf. Ioan Damaschinul).

"Pentru mine, rugăciunea este un elan al inimii, o simplă privire aruncată spre cer, este un strigăt de recunoştinţă şi de iubire atât în încercare, cât şi în bucurie" (Sf. Tereza a Pruncului Isus).

Să fie acest drum al Postului Mare un drum de pocăinţă şi rugăciune, la umbra Crucii Mântuitoare şi sub îndrumarea învăţăturilor Bisericii, astfel încât unindu-ne tot mai desăvârşit cu Cristos, să putem primi în suflet, la ceasul rânduit, lumina Învierii.

DIRMM

imagine