Anunţ: Sărbătoarea Familiilor din Eparhia de Cluj-Gherla la Cormaia

Publicat pe: 2 mai 2015|Secțiunea: Anunţuri|

Ne bucurăm să vă invităm să participaţi, împreună cu familiile din parohia pe care o păstoriţi, la

Sărbătoarea Familiilor din Eparhia de Cluj-Gherla.

Evenimentul va avea loc Sâmbătă, 23 mai 2015, la biserica parohială greco-catolică din Cormaia, protopopiatul Rodna.

Tema întâlnirii din acest an este “Iubirea este alegerea noastră”, iar motto-ul întâlnirii este: “…ca viaţă să aibă şi din belşug să aibă”, cf. Ioan 10.10.

Evenimentul este organizat de Departamentul pentru Familie şi Viaţă, Biroul Eparhial pentru Pastoraţia Familiei al Episcopiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, în colaborare cu Parohia Greco-Catolică Cormaia, Protopopiatul Rodna, Birourile protopopiale pentru pastoraţia familiei, ASTRU Cluj, preoţi şi laici implicaţi în pastoraţia familiilor.

Programul Sărbătorii Familiilor 2015 este următorul:

 • 9.00-10.00 Sosirea şi înscrierea participanţilor
 • 10.00 Sfânta Liturghie arhierească
 • 12.00   Prânzul (fiecare din pachetul propriu adus de acasă).
 • 13.00   Prezentarea temei întâlnirii – “Iubirea este alegerea noastră
 • 13.30 Mărturii
 • 14.00   Ateliere (la alegere): Iertarea în familie
  • Împărţirea sarcinilor în familie
  • Adoraţia euharistică
  • “40 de zile pentru viaţă”
  • Rugăciunea în cuplu
  • Adicţia în familie
  • … şi altele
 • 16:00  Prezentarea activităţii din ateliere
 • 17:00  Rugăciunea şi binecuvântarea finală

imagine

Pentru buna organizare a evenimentului, vă rugăm să citiţi şi informaţiile practice de mai jos:

În vederea pregătirii Sărbătorii familiilor 2015 dorim să mai precizăm următoarele aspecte:

 • Anunţarea intenţiei preoţilor parohi de a participa se face până în 11 mai 2015, la datele de contact de mai jos, menţionând numărul de persoane din parohie cu care va veni preotul (adulţi şi copii – cu vârsta) sau la responsabilii locali din Biroul Protopopial de Pastoraţie a Familiei (BPF).
 • Deoarece întâlnirea se va desfăşura în aer liber (dacă vremea o permite), este important ca fiecare familie să se pregătească cu şepci sau pălării de soare, sticle de apă şi pachete pentru prânz.
 • Fiecare familie/ parohie/protopopiat îşi va asigura transportul până la Cormaia.
 • La sosirea în Cormaia şi pe parcursul întregii zile familiile participante şi responsabilii grupurilor sunt rugaţi să respecte indicaţiile organizatorilor.
 • Participanţii la Sărbătoarea familiilor să fie îndemnaţi să participe la întregul program, iar plecarea să fie luată în considerare după terminarea programului.
 • Preoţii care vor concelebra la Sfânta Liturghie sunt rugaţi să-şi aducă ornate luminate.
 • Participarea copiilor, împreună cu părinţii, este binevenită la acest eveniment, însă supravegherea acestora, până la masa de prânz inclusiv, este în sarcina părinţilor. După masa de prânz copiii vor fi preluaţi de voluntari, până la terminarea activităţilor de la ateliere.
 • Informaţii suplimentare şi înscrieri se fac la membrii Biroului Eparhial pentru Pastoraţia Familiei: Pr. Călin Sechelea – 0771.327.004 sau 0737.02.07.02, calin_sechelea@yahoo.com , Simona Oltean – 0742.118.764, oltean.simona@gmail.com şi Mircea Oltean – 0745.073.749, comir2000@gmail.com .

Mulţumindu-vă pentru colaborare, vă asigurăm de rugăciunile noastre şi vă dorim ca activitatea pastorală pe care o desfăşuraţi să aducă roade bogate şi să clădească familii care să ştie să păşească mereu pe calea iubirii şi a încrederii!

Biroul Eparhial pentru Pastoraţia Familiei