Invitație – Pelerinajul tradițional la Nicula

Publicat pe: 10 august 2017|Secțiunea: Anunţuri|

Urmând frumoasa tradiție primită în dar de la înaintașii în credință, prin icoana izvorâtoare de har, Episcopul greco-catolic Florentin, împreună cu conducerea Episcopiei de Cluj-Gherla invită credincioșii să vină la rugăciune în cinstea Sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, în zilele de 14 și 15 august 2017, în jurul Maicii Sfinte de la Nicula. Și în prezent, ca odinioară, Icona Maicii Sfinte se înalță, luminoasă, pe dealurile Niculii, așteptând, binecuvântând, vindecând pelerinii care-și îndreaptă pașii smeriți spre a o onora și a-i cere mijlocirea. Programul pelerinjului greco-catolic va fi următorul:

imagine

Luni 14 august:

 • Ora 16.00 – procesiune de la capela greco-catolică din Gherla până la biserica parohială din Nicula
 • Ora 18.00 – Primirea Episcopului și a pelerinilor
 • Ora 18.15 – Vecernia
  cuvânt de învățătură: PS Florentin
 • Ora 19.30 – Paraclisul Maicii Domnului
 • Ora 21.00 – Rozariul de bucurie
 • Ora 22.00 – Calea Sfintei Cruci
 • Ora 23.00 – Rozariul de lumină
 • Ora 23.45 – Sfânta Liturghie

Marți 15 august – SĂRBĂTOAREA ADORMIRII MAICII DOMNULUI

 • Ora 01.30 – Adorație Euharistică
 • Ora 03.00 – Rozariul Divinei Îndurări
 • Ora 03.10 – Miezonopterul
 • Ora 04.30 – Rugăciuni și cântări mariane
 • Ora 06.00 – Acatistul Maicii Domnului
  Rozariul de mărire
 • Ora 07.30 – Sfințirea apei și binecuvântarea obiectelor de cult
 • Ora 07.45 – Slujba Utreniei
 • Ora 09.30 – Sfânta Liturghie arhierească în cadrul căreia va avea loc o hirotonire preoțească.

"Nu vom tăcea niciodată, Născătoare de Dumnezeu, a grăi puterile tale noi, nevrednicii. Că de nu ai fi stat tu înainte rugându-te, cine ne-ar fi mântuit dintru atâtea primejdii, sau cine ne-ar fi păzit până acum liberi? Nu ne vom îndepărta de la tine, Stăpână, pentru că tu mântuiești pe servii tăi pururea din toate nevoile" (Tropar din rugăciunea Paraclisului).

imagine