Anunț: Lansare de titluri din colecția "Biblioteca medievală", a Editurii Polirom

Publicat pe: 25 februarie 2018|Secțiunea: Anunţuri|

Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, în colaborare cu Editura Polirom, Centrul de Filosofie Antică și Medievală și Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca vă invită la evenimentul lansării celor mai recente titluri din literatura patristică și medievală, în data de 1 martie 2018, ora 18.00, în Aula Card. Iuliu Hossu, din Piața Cipariu, Cluj-Napoca.

Scrieri alese ale unor autori ecleziastici, precum Sf. Papă Grigore cel Mare, Sf. Toma din Aquino sau Godescalc de Nepomuk, vor fi prezentate publicului doritor de către prof. univ. dr. Alexander Baumgarten, de la Facultatea de Istorie și Filosofie a UBB, moment urmat de discuții și dezbateri pe marginea textelor prezentate. Evenimentul va fi moderat de către pr. dr. Claudiu Tuțu, consultor cultural al Episcopiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla.

Vă așteptăm în număr cât mai mare!

imagine