Invitație: Lansarea la Cluj a volumului bilingv "Iuliu Hossu – trei portrete/ Iuliu Hossu – Three Portraits"

Publicat pe: 24 iunie 2019|Secțiunea: Anunţuri|

Joi, 27 iunie 2019, de la ora 18.00, în sala Mușlea a Bibliotecii Centrale Universitare "Lucian Blaga" din Cluj-Napoca (str. Clinicilor nr. 2), este programată lansarea unei noi cărți dedicată episcopului român unit cu Roma, Iuliu Hossu, episcop de Gherla (1917-1930) și de Cluj-Gherla (1930-1970), cardinal in pectore, fericit al Bisericii Catolice și martir pentru credință.

Va fi lansat volumul bilingv "Iuliu Hossu – trei portrete/ Iuliu Hossu – Three Portraits", coordonat de Ruxandra Cesereanu, apărut în acest an, sub sigla editurii Galaxia Gutenberg.

Întâlnirea, moderată de directorul editurii amintite, pr. Silviu Hodiș, se va desfășura cu participarea și intervenția autorilor: Ovidiu Ghitta, Ruxandra Cesereanu și Gelu Hossu.

imagine