Anunțuri: Celebrările greco-catolice la Nicula în mărita Sărbătoare a Adormirii Maicii Domnului

publicat la 12 august 2020 în Anunţuri

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla organizează marea Sărbătoare a Adormirii Maicii Domnului la parohia greco-catolică Nicula și în acest an aflat sub "semnul" pandemiei cu COVID-19 (Coronavirus). Programul celebrărilor, ce se vor desfășura strict la biserica parohiei greco-catolice Nicula (în jurul altarului amenajat în curtea bisericii), este următorul:

  • Vineri, 14.08.2020, ora 1700 – Vecernia și Paraclisul Maicii Domnului (cu mențiunea că nu se va organiza procesiunea pe jos de la Gherla la Nicula);
  • Sâmbătă, 15.08.2020, ora 1000 – Sfânta Liturghie Arhierească

S-au stabilit pentru această perioadă și câteva norme suplimentare, ce se cer a fi respectate de către participanții la sărbătoare, pe lângă deja cunoscutele mijloace de prevenire împotriva infectării (igienizarea mâinilor, distanțare fizică, etc.) și anume:

  • conform HCJSU nr.34/05.08.2020, este obligatorie purtarea măștii de protecție astfel încât să acopere nasul și gura, pentru toți participanții;
  • procesiunea tradițională care se organiza anual, cu plecare din municipiul Gherla spre Nicula, nu va avea loc în acest an;
  • se interzice organizarea de puncte comerciale fixe sau ambulante de vânzare a unor produse de orice natură;
  • se interzice distribuirea de hrană în sistem organizat către credincioși sau orice alte formule asimilate;
  • se interzice comercializarea și consumul de băuturi alcoolice;
  • se interzice distribuirea de băuturi non-alcoolice în alte tipuri de recipiente, altele decât îmbuteliate.

Preasfinția Sa Florentin invită preoții, persoanele consacrate și credincioșii care doresc să ia parte la celebrările Sărbătorii Adormirii Maicii Domnului la Nicula să respecte normele stabilite pentru protejarea sănătății lor și a celor apropiați lor. Totodată, le adresează în primul rând invitația la rugăciune: "în aceste vremuri de pandemie, chiar dacă interiorizată și uneori în solitudine, rugăciunea să se înalțe neîncetat spre Dumnezeu, credința să rămână vie în suflete". Prin pelerinajul anual la Nicula credincioșii greco-catolici păstrează și urmează memoria credinței înaintașilor lor care, în anii dinaintea prigoanei comuniste, mai ales la Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului veneau în fiecare vară, în căruțe și pe jos, cu zecile de mii, cântând și rugându-se până deveneau neîncăpătoare dealurile Niculii; veneau spre a o cinsti pe Maica lui Dumnezeu, pentru a asculta cuvintele de întărire în credință ale Vlădicului – azi Fericitul Iuliu Hossu, Episcop martir – și cu toții purtau în inimi intenții și cereri de la Domnul în nevoile și necazurile lor.

Și acum, în anii de început al celui de-al treilea mileniu, Episcopul de Cluj-Gherla urmaș pe scaunul Arhiereului Iuliu, PS Florentin, îi îndeamnă pe credincioșii pe care îi păstorește la speranță chiar și în fața acestei pandemii și le cere să nu înceteze să se încredințeze, cu toți ai lor, mijlocirii Preasfintei Fecioare Maria, să ceară ajutorul și ocrotirea sa. "În aceste zile dedicate de către Biserică Născătoarei de Dumnezeu, atât cei care veți veni la Nicula, cât și cei care veți fi acolo doar spiritual îngenunchind în gând în fața icoanei făcătoare de minuni a Maicii Sfinte, cu toții uniți în rugăciune să rostim cu credință: «Preasfântă Fecioară Maria, ocrotește România!»"

Biroul de presă al Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *