Anunț: Pelerinajul tradițional la Molișet

publicat la 25 iunie 2021 în Anunţuri

Ca în fiecare an, în prima duminică după Rusalii, Părinții Bazilieni își așteaptă pelerinii la Mănăstirea "Coborârea Spiritului Sfânt" din Molișet, pentru a-L preamări împreună pe Dumnezeu la Serbarea de Hram.

În acest an, noul Episcop de Cluj-Gherla, Preasfințitul Claudiu, a răspuns cu bucurie invitației de a lua parte la pelerinaj, continuând astfel celebrările arhierești ce se desfășoară aici, de câte ori este posibil, cu acest binecuvântat prilej.

Părinții și Frații Ordinului Sfântului Vasile cel Mare anunță programul actualei ediții a Pelerinajului la Molișet:

Duminică, 27 iunie 2021, Sfânta Liturghie Arhierească va începe la ora 10.30, la altarul din curtea bisericuței de lemn de lângă locașul mănăstiresc, sub marea cupolă a cerului din care sfinții toți vor lua parte la celebrare, în Duminica Tuturor Sfinților.

Edițiile precedente ale pelerinajului reuneau în zona de mare frumusețe de la poalele Țibleșului, uneori, mii de credincioși din Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, ș.a. – cu toții căutători de lumină spirituală, iubitori de Dumnezeu și de natură.

Părinții Bazilieni vor fi, ca întotdeauna, gazde primitoare!

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *