Anunț de presă: Finalizarea implementării proiectului „Reabilitare și introducere în circuitul turistic biserica «Învierea Domnului» – Bob”

publicat la 6 septembrie 2021 în Anunţuri

EPISCOPIA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA, GRECO-CATOLICĂ DE CLUJ-GHERLA A FINALIZAT IMPLEMENTAREA PROIECTULUI „REABILITARE ȘI INTRODUCERE ÎN CIRCUITUL TURISTIC BISERICA „ÎNVIEREA DOMNULUI” – BOB”

Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică de Cluj-Gherla a finalizat implementarea proiectul „Reabilitare și introducere în circuitul turistic Biserica ”Învierea Domnului” – Bob”, cod SMIS: 118089, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020. Valoarea totală a proiectului este de 2.626.830,20 lei, din care 2.291.331,61 lei reprezintă finanțare nerambursabilă. Valoarea nerambursabilă din FEDR este de 1.947.631,88 lei. Programul Operațional Regional 2014-2020 este implementat la nivel național de către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în calitate de Autoritate de Management, iar la nivel regional de către Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest, organism intermediar al programului și care monitorizează implementarea acestui proiect.

Obiectivul general al proiectului este creșterea numărului mediu anual de vizitatori în Biserica „Învierea Domnului” Bob din municipiul Cluj-Napoca, prin punerea în valoare a obiectivului de patrimoniu, contribuind astfel și la creșterea competitivității regiunii.

Rezultatul proiectului este un obiectiv de patrimoniu (Cod LMI: CJ-II-m-B-07277 – Biserica „Învierea Domnului” Bob) restaurat, protejat și conservat.

Realizarea proiectului contribuie la integrarea bisericii reabilitate în circuitul turistic, creșterea accesabilității în biserică a tuturor categoriilor de turiști respectiv promovarea ofertei turistice a Bisericii „Învierea Domnului” Bob din Cluj-Napoca.

Date de contact beneficiar:
Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Adresa: Regiunea de Dezvoltare Nord-Vest, Municipiul Cluj-Napoca, Calea Moților, nr. 26, jud. Cluj
Telefon: 0040-264-439018
Fax: 0040-264-431964