Anunț: Zi de rugăciune pentru pace în Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca

Publicat pe: 28 februarie 2022|Secțiunea: Anunţuri|

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla organizează miercuri, 2 martie 2022, în Catedrala „Schimbarea la Față” (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), un program de rugăciune special care va începe dimineața și va continua până la orele serii.

Ziua de 2 martie 2022, care coincide și cu „Miercurea cenușii” – prin care se pune început Postului Mare în Biserica de rit latin -, a fost propusă de către Sfântul Părinte, Papa Francisc, ca zi de post și rugăciune tuturor, credincioșilor, dar și celor ce nu cred, pentru ca întreaga omenire să înalțe la unison spre Dumnezeu cererea și dorința arzătoare pentru realizarea păcii.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla, în catedrala clujeană credincioșii sunt invitați în număr cât mai mare să participe la următorul program (care va fi transmis în direct și prin mijloacele online – aici și aici):

 • Ora   8.30     Utrenia
 • Ora   9.00     Sfânta Liturghie
 • Ora 10.30     Rozariul de Bucurie
 • Ora 11.15       Citire din Psaltire și Cartea lui Isaia
 • Ora 12.00     Paraclisul Maicii Domnului
 • Ora 13.00     Rozariul de Lumină
 • Ora 13.45     Adorație Euharistică
 • Ora 15.00     Rozariul Divinei Îndurări
 • Ora 15.15      Rozariul de Durere
 • Ora 16.00     Calea Crucii
 • Ora 17.00     Rozariul de Mărire
 • Ora 18.00     Sfânta Liturghie
 • Ora 19.00     Cateheză biblică

În cadrul Audienței generale din 23 februarie 2022, când și-a anunțat public inițiativa unei zile de post și rugăciune pentru pace, Sfântul Părinte Francisc a spus cu fermitate: „Dumnezeu (…) este Dumnezeul păcii, nu al războiului, Părintele tuturor, nu doar al unora, care ne vrea frați, nu dușmani”.

Fie ca, în fața războiului inegal și barbar din Ucraina, Preasfânta Mamă și Regină, Preacurata Fecioară Maria, „Femeia învăluită în soare” care a strivit capul șarpelui (cf. Apoc. 12,1), să primească în mâinile ei pline de îndurare și să așeze în fața Tronului Ceresc solidaritatea familiei umane și rugăciunea înălțată din toate țările lumii. Și, prin mijlocirea ei puternică, să se realizeze invocația Sfântului Părinte, Papa Francisc: „Regina Păcii să ferească omenirea de nebunia războiului!