Anunț: Itinerariu spiritual de cateheze cu tema „Biserica, o familie pentru toți”

Publicat pe: 7 martie 2022|Secțiunea: Anunţuri|

„Biserica, o familie pentru toți”:
itinerariu spiritual de cateheze, în Postul Paștelui,
la Catedrala din Cluj-Napoca

Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla organizează, pe parcursul Postului Mare, un itinerariu spiritual de cateheze care vor fi ținute la Catedrala „Schimbarea la Față” (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), în zilele de miercuri și vineri, de la ora 19.15, după Sfânta Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite (celebrarea specifică Postului Mare programată de la ora 18.00).

Tema pastorală a anului 2022, pentru Eparhia de Cluj-Gherla – „Biserica, o familie pentru toți”, este tema generală ce va fi abordată și în cadrul catehezelor, de către Preasfințitul Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla, de pr. Marius Cerghizan, Vicar general, apoi de ceilalți preoți conferențiari. În zilele programate ei vor explica, fiecare din altă perspectivă, modul în care Biserica este chemată și trebuie să fie o adevărată „casă părintească” în care toți să se simtă în siguranță și în comuniune cu Dumnezeu și unii cu alții.

Meditațiile se vor înscrie și în tematica parcursului sinodal la care, din inițiativa Sfântului Părinte Francisc, este angajată întreaga Biserică Catolică pentru o perioadă de trei ani (2021-2023): un drum-împreună, al tuturor, ca o mare familie, călăuziți prin întunericul și încercările lumii moderne de lumina Spiritului Sfânt: „Iubiți frați și surori, acest Sinod să fie un timp locuit de Spiritul Sfânt! Pentru că avem nevoie de Spiritul Sfânt, de respirația mereu nouă a lui Dumnezeu, care eliberează de orice închidere, reanimă ceea ce este mort, dezleagă lanțurile, răspândește bucuria.” (Papa Francisc)

Iată calendarul itinerariului catehetic:

 • Miercuri – 9 martie, ora 19.15
  Cuvânt introductiv pe baza temei Anului Pastoral – Preasfințitul Claudiu Pop, Episcop eparhial de Cluj-Gherla
 • Vineri – 11 martie, ora 19.15
  Ce este Biserica? – pr. Marius Cerghizan, Vicar general
 • Miercuri – 16 martie, ora 19.15
  Imagini ale Bisericii în Sfânta Scriptură – pr. Marius Furtună
 • Vineri – 18 martie, ora 19.15
  Biserica în viziunea Sfinților Părinți – pr. Claudiu Tuțu
 • Miercuri – 23 martie, ora 19.15
  Biserica în lumina Conciliului Vatican II – pr. Daniel Avram
 • Vineri – 25 martie, ora 19.15
  Biserica, Trupul lui Hristos – pr. Cristian Langa
 • Miercuri – 30 martie, ora 19.15
  Biserica vizibilă și invizibilă, o unică realitate – pr. Marius Cîmpean
 • Vineri – 1 aprilie, ora 19.15
  Caracteristici ale Bisericii – pr. Florin Bozântan
 • Miercuri – 6 aprilie, ora 19.15
  Biserica loc de întâlnire cu Cuvântul Domnului – pr. Marcelin Rotaru
 • Vineri – 8 aprilie, ora 19.15
  Biserica e mama și familia noastră – pr. Călin Sechelea
 • Miercuri – 13 aprilie, ora 19.15
  Credincioșii, misionari ai Bisericii – pr. Anton Crișan
 • Vineri – 15 aprilie, ora 19.15
  Angajarea pastorală a Bisericii astăzi – pr. Traian Radu Coste-Deak, Vicar judecătoresc