Anunț: Celebrări dedicate Zilei Mondiale a Bolnavului

Publicat pe: 7 februarie 2023|Secțiunea: Anunţuri|

Vineri și duminică, 10 și 12 februarie – celebrări dedicate Zilei Mondiale a Bolnavului în Eparhia de Cluj-Gherla – rugăciune și pentru victimele cutremurelor din Turcia și Siria

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla, în colaborare cu Asociația Medicilor Catolici din România (AMCR) – Filiala Cluj, organizează celebrarea la nivel eparhial a Zilei Mondiale a Bolnavului, zi instituită de Sfântul Papă Ioan Paul al II-lea, și care se celebrează an de an la 11 februarie, data primei apariții a Preasfintei Fecioare Maria la Lourdes, Sanctuar prin excelență al vindecării, simbol al îndurării lui Dumnezeu și a puterii Sale de a oferi bolnavilor vindecare, prin mijlocirea Maicii Sfinte.

Programul din acest an al celebrării Zilei Mondiale a Bolnavului în Eparhia de Cluj-Gherla cuprinde – pe lângă vizite ale preoților la cei aflați în suferință și comuniune în rugăciuni speciale pentru bolnavi -, și două celebrări dedicate bolnavilor și personalului sanitar, programate în Catedrala episcopală „Schimbarea la Față” (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca).

  1. În după-amiaza de vineri, 10 februarie 2023, de la ora 19.00 (după Sf. Liturghie), va fi oficiată, de către un sobor de preoți, Slujba Sfântului Maslu – o puternică rugăciune de vindecare și alinare la finalul căreia toți cei prezenți vor primi ungerea cu ulei sfințit spre alungarea bolii și îndepărtarea oricărui rău.
  2. Duminică, 12 februarie 2023, în Catedrala greco-catolică clujeană va fi celebrată, de la ora 10.30, Sfânta Liturghie arhierească dedicată bolnavilor și personalului sanitar. La invitația organizatorilor, la celebrarea liturgică duminicală vor participa medici și personal sanitar, membri ai unor asociații și fundații de pe teritoriul Eparhiei de Cluj-Gherla care se preocupă de îngrijirea bolnavilor. De asemenea, în primele bănci ale Catedralei vor fi invitate persoane asistate în cadrul unor programe caritabile care sunt desfășurate la nivelul Eparhiei. La încheiere va fi invitat să ia cuvântul, ca în fiecare an, un reprezentant al Asociației Medicilor Catolici care va împărtăși din experiența și provocările celui aflat în linia întâi în lupta cu boala și suferința.

Credincioșii sunt așteptați să participe în număr cât mai mare la celebrările prin care va fi marcată la Cluj-Napoca Ziua Mondială a Bolnavului, spre a-și înălța împreună rugăciunea în fața lui Dumnezeu, pentru ca, în lumea contemporană greu încercată de război și cataclisme, grija omului pentru om să primeze mai presus de diferențele de religie, rasă, sau limbă.

O intenție specială va fi îndreptată spre victimele cutremurului devastator din Turcia și Siria, unde suferința este extremă în aceste zile.

Alegând ca motto al celebrării imperativul „Îngrijește-te de el”, în acest an, Sfântul Părinte Francisc, în mesajul dedicat Zilei Mondiale a Bolnavului (aflată la ediția a XXXI-a), vorbește despre compasiune, ca „exercițiu sinodal de vindecare”. „Când se merge împreună, este normal ca vreunul să se simtă rău, să trebuiască să se oprească din cauza oboselii sau a vreunui accident de parcurs. Acolo, în acele momente, se vede cum mergem: dacă este cu adevărat un drum împreună sau dacă ne aflăm pe același drum, dar fiecare pe cont propriu, văzându-și de propriile interese și lăsând ca ceilalți «să se descurce». De aceea, în această a XXXI-a Zi Mondială a Bolnavului, în plin parcurs sinodal, vă invit să reflectăm asupra faptului că tocmai prin experiența fragilității și a bolii putem învăța să mergem împreună după stilul lui Dumnezeu, care este apropiere, compasiune și duioșie” – afirmă, în introducerea mesajului, Sfântul Părinte Francisc.

Mesajul Sfântului Părinte Papa Francisc, pentru a XXXI-a Zi Mondială a Bolnavului, 2023: aici.