Anunț: Funeraliile Virginiei Zeani

Publicat pe: 24 aprilie 2023|Secțiunea: Anunţuri|

Virginia Zeani, marea soprană a lumii, a trecut la Domnul la data de 20 martie 2023, la West Palm Beach, Florida, Statele Unite. Funeraliile, în țară, se vor desfășura după următorul program: Marți, 25 aprilie 2023, ora 16,00 sicriul va fi depus în Catedrala „Sfântu Nicolae” din Oradea iar la ora 19,00 se va celebra un Parastas.

Miercuri, 26 aprilie 2023, între orele 12,00 și 14,00 sicriul va fi depus în Foaierul Operei Române din Cluj. La ora 18,00, sicriul va fi depus în biserica greco-catolică din Reghin, b-dul Libertății, nr. 20, iar la ora 19,00 se va celebra un Parastas. Joi, 27 aprilie 2023, la ora 12,00 se va celebra slujba Înmormântării, în biserica greco-catolică din Reghin, b-dul Libertății, nr. 20; la ora 13,00 sicriul va fi condus la Solovăstru unde, în jurul orei 14,00, va depus în mormânt, alături de părinții Domniei Sale. Bunul Dumnezeu să o ierte și să o odihnească în pace. (Biroul de presă al Eparhiei de Oradea)

* * *

Virginia Zeani (născută Virginia Zehan; n. 21 octombrie 1925, Solovăstru, Mureș, România – d. 20 martie 2023, West Palm Beach, Florida, SUA) a fost o renumită solistă română de operă, una din cele mai prestigioase soprane lirice din anii 1950, anii 1960 și anii 1970, timp de 25 de ani fiind „prima donna assoluta” a teatrului de Operă din Roma, unde a cântat cu cei mai renumiți tenori, de la Beniamino Gigli și Ferruccio Tagliavini până la Luciano Pavarotti și Plácido Domingo.

În 1955 Virginia Zeani a debutat la Opera din Roma unde a fost distribuită în numeroase roluri, fiind apreciată în termenii cei mai înalți. Două producții importante au fost montate acolo special pentru ea: Alzira de Verdi și „Otello” de Rossini, opere care nu fuseseră încă reluate în secolul XX. Unul din marile sale triumfuri a fost interpretarea rolului Desdemonei, triumf repetat în 1966 când, împreună cu ansamblul Operei din Roma, apare pe scena Deutsche Oper Berlin și la Metropolitan Opera din New York.

Virginia Zeani a fost o credincioasă a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. În august 1971 a participat la înmormântarea unchiului ei, Ioan Zehan, la Solovăstru. Slujba de înmormântare, la care conform documentelor Securității au participat circa 4.000 de persoane, a fost oficiată de Episcopul greco-catolic (clandestin) Alexandru Todea, care a ținut și predica.

Virginia Zeani a fost distinsă cu titlul de doctor honoris causa al Universității Naționale de Muzică București, precum și al Universității Babeș-Bolyai din Cluj, la propunerea Facultății de Teologie Greco-Catolică. Pe data de 11 mai 2011 regele Mihai I i-a acordat decorația regală „Nihil Sine Deo”. La 21 octombrie 2022 a fost inclusă în OPERA America Hall of Fame. (informații preluate de pe Wikipedia)