Anunț AGRU Cluj: Scurt parcurs de credință pentru credincioși

Publicat pe: 22 februarie 2024|Secțiunea: Anunţuri|

Scurt parcurs de credință pentru credincioși – serie catehetică introductivă propusă de AGRU Cluj

AGRU Cluj propune credincioșilor un scurt parcurs de credință, ca introducere în Catehismul Bisericii Catolice, sub forma a patru întâlniri catehetice, bilunare. Această primă serie de întâlniri catehetice, desfășurate până la Sărbătoarea Învierii Domnului, sub îndemnul „Fiți totdeauna gata să răspundeți oricui vă cere socoteală de nădejdea care este în voi (1Pt 3,15)” va fi susținută de către pr. Cristian Langa, pr. Marius Furtună și pr. Claudiu Tuțu. Temele propuse, încep cu „Credințadar pentru a cunoaște și a vedea altfel”, și continuă cu „Revelație și tradiție”, „Sfânta Scriptură”, încheind cu „Răspunsul omului dat lui Dumnezeu”. Structura temelor pleacă de la Catehismul Bisericii Catolice – compendium.

Întâlnirile se vor desfășura în sala Fer. Card. Iuliu Hossu din clădirea Facultății de Teologie Greco-Catolică de pe Calea Moților nr. 26, după programul publicat.