Parohia Bistrița II

Prezentare Hartă Istoric Album foto Materiale etichetate

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Intrarea în Biserică a Preasfintei Fecioare Maria Bistrița.

Încadrată în protopopiatul Bistrița.

Adresă: Bistrița (BN), str. Gării, nr. 13.

Cod fiscal: 11313704.

Parohia a fost (re)constituită în 1 decembrie 1998.

În grija pr. Narcis Nicolae Pop, ca administrator parohial, din 12 aprilie 2005.

Prim curator: Gheorghe Leontin Bâzu. Curatori: Ioan Chiciudean, Ioan Mireșan, Ioan Rusu, Horia Sas, Marcel Hosu, Silviu Cira, Mihai Bilegan, Vasile Sângeorzean, Iacob Niculiță, Teodor Stejerean, Luca Călinescu, Doru Hodoș, Ioan Turc, Octavian Hașian, Grigore Avram.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Prima Vinere, Calea Crucii, Paraclis. Se face cateheză săptămânal la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Asociația Tinerilor Greco-Catolici Bistrița (Responsabil: pr. Pop Narcis; 3 membri); Asociația Cercetașii Munților Bistrița (Responsabil: Mihai; 30 membri); Grupul Taize (Responsabil: pr. Pop Narcis; 15 membri).

* * *

Biserică neretrocedată cu hramul Intrarea în Templu a Preasfintei Fecioare Maria.

Adresă: Bistrița (BN), str. Piața Unirii, nr. 9.

* * *

Casă parohială neretrocedată

Adresă: Bistrița (BN), str. Piața Unirii, nr. 9.