Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril Bistrița.

Încadrată în protopopiatul Bistrița.

Adresă: 420180 Bistrița (BN), str. Mihai Viteazu, nr. 2A.

Cod fiscal: 10894323. Cod IBAN: RO20RNCB0038045887910001.

Parohia a fost (re)constituită în 19 iunie 1998.

În grija pr. Ioan Țolca, ca administrator parohial, din 11 februarie 1998. Mai slujeşte şi pr. Marinel Emil Bolog, ca vicar parohial, din 29 mai 2018.

Prim curator: Emanuel Suciu. Curatori: Gheorghe Sabău, Vasile Furcea, Ioan Tămășoi, Marin Mic, Liviu Petringel, Alexandru Gâta, Ioan Haidău, Ioan Haiduc, Ioan Papoi, Ioan Sabo, Ciprian Oltean, Grigore Butuza, Tiberiu Pop, Alexandru Toniuc, Pavel Ciuzan, Petru Tofan, Vasile Moldovan, Valer Moldovan, Ioan Giorgiță.

Cantor: Vasile Măgurean. Îngrijitor: Liviu Petringel. Contabil: Elena Moldovan. Catehet: pr. Ioan Țolca.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Calea Crucii, Paraclis, Prima Vinere din lună, Adorație Euharistică, Vecernia, Binecuvântarea Euharistică, Prima Miercure din lună pt. bolnavi. Se face cateheză marțea și sâmbăta la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Asociația Vera Caritas (Responsabil: pr. Ioan Țolca; 9 membri).

Biserică nou construită cu hramul Ss Arhangheli Mihail și Gavril.

Adresă: 420180 Bistrița (BN), str. Mihai Viteazu, nr. 2A.

Biserică din zid (caramidă). Dimensiuni: 27×7.7×30. Arhitect: Ioan Arboreanu. Ctitor(i): pr. Ioan Țolca. Anul terminări construcţiei: 1999. A fost sfinţită la 16 iulie 2000 de IPS George Guțiu.

Casă parohială nou construită